Kolejna niezwykła lekcja historii

W środę 5 października br. uczniowie i nauczyciele Gimnazjum „ Szewczyka” wyruszyli do Krakowa na niezwykłą lekcję historii w Muzeum Armii Krajowej.

 

Mieli okazję zapoznać się z fenomenem Armii Krajowej jako części Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie i zarazem siły zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego. Mogli zobaczyć m.in. zdjęcia, pamiątki, interaktywne tablice, dotknąć kadłub brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK i zrzutów żołnierzy- cichociemnych, takich jak Piotr Szewczyk, obejrzeć w skali 1:1 rakietę V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK. Podczas gdy jedne grupy zwiedzały stałą ekspozycję, inne uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Nie tylko bronią walczono”. W sali warsztatowej zaprezentowana została  prasa podziemna, w tym m.in. Biuletyn Informacyjny i sfałszowane przez harcerzy Szarych Szeregów wydanie "Gońca Krakowskiego". Uczniowie samodzielnie mogli wypełnić własną kenkartę, przymierzyć hełm powstańczy, potrzymać w ręku replikę stena i otworzyć kasetę z konspiracyjną radiostacją. To była dobra okazja, by poznać realia okupacji.

 

Po wizycie w Muzeum AK uczniowie klas drugich i trzecich udali się w drogę powrotną, a pierwszoklasiści pojechali do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zwiedzili wystawę ”Skrzydła Wielkiej Wojny” i „Współczesne lotnictwo”. Największą frajdę sprawiła im wizyta w sali edukacyjnej, gdzie można było zasiąść w prawdziwych lotniczych fotelach i sterować wolantem w symulatorze lotów. Niestety pogoda uniemożliwiła bliższe  poznanie ekspozycji zewnętrznej.

 

Dzięki organizatorowi gminnych obchodów Roku Cichociemnych - Gminie Oświęcim z Wójtem - Panem Albertem Bartoszem na czele, który pokrył w znacznej części koszty transportu, wszyscy uczniowie Gimnazjum „Szewczyka” mogli zapoznać się z historią Armii Krajowej, której żołnierzem był ich Patron. Serdecznie dziękujemy.

Tagi

GALERIA