Spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec

Wymiana  polsko – niemiecka  wróciła  w  tym  roku do kalendarza szkoły w nowej formie. Uczniów z Auerbach gościliśmy w dniach 29 IX - 4 X.

Po raz pierwszy młodzi mieszkańcy Auerbach wraz z opiekunami nocowali w hostelu przy ul. Pszczyńskiej w Rajsku. Młodzież z gimnazjów gminnych w Rajsku i Zaborzu, która brała udział w wymianie, nie przywitała jednak zgodnie z harmonogramem swoich zachodnich kolegów w poniedziałek na inauguracyjnej kolacji. Niestety niemieccy goście przybyli bardzo późno i sami musieli spożyć posiłek w restauracji Casablanca.

We wtorek wszystkie zaplanowane punkty programu zrealizowano już bez zakłóceń. O godz. 8.00 młodzież zwiedziła z przewodnikiem Muzeum Oświęcim – Brzezinka, a około południa udała się na spotkanie z wójtem Gminy Oświęcim. Po obiedzie uczniowie pracujący w parach poznawali historię Miasta Oświęcim, biorąc udział w miniprojekcie Stadtrelye. Wieczorem młodzież integrowała się przy grach i zabawach językowych.

W środę obie grupy zwiedziły Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Stare Miasto w Krakowie i żydowską  dzielnicę  Kazimierz,  poruszając się po drogach melexami.

Najbardziej eksperymentalnym dniem wymiany był czwartek. Młodzież w godzinach porannych w strugach deszczu udała się na wędrówkę na Kozią Górę. Tam czekały na wszystkich kiełbaski z grilla i inne regionalne przysmaki. Gwoździem programu były zawody sportowe i nocleg w szkolnej świetlicy.

Piątek to Energylandia i pobyt w domach polskich rodzin.

Nazajutrz partnerzy z Polski i Niemiec pożegnali się.