Odwiedziliśmy niemieckich przyjaciół z Auerbach

W tegorocznej międzynarodowej wymianie młodzieży (21-26 września) wzięło udział 19 uczniów z gimnazjów gminnych z Rajska i Zaborza.

Podróż do celu trwała jedenaście godzin, nie skończyła się jednak w bawarskim miasteczku Auerbach, lecz w leżącej kilkanaście kilometrów dalej miejscowości Hirschbach w Jurze Frankońskiej. Młodzież nocowała w górskim schronisku i drewnianych domkach.

Po wtorkowym śniadaniu wszyscy uczniowie i ich opiekunowie udali się na wędrówkę w kierunku Höhenglücksteig – skał, na których uprawia się wspinaczkę zarówno w pionie jak i poziomie. Po zapoznaniu się ze sprzętem i zasadami bezpieczeństwa doświadczeni taternicy sprawdzili umiejętności i kondycję młodzieży na niewielkich skałkach. Po zdaniu wstępnego  "egzaminu"  młodzież przerwała na krótki czas wspinaczkę. Piknik w środku lasu pozwolił nabrać im sił przed zbliżającą się o wiele trudniejszą trasą.

W środę młodzież z wymiany spotkała się z członkiem Rady Miasta Auerbach, który przybliżył im historię miejscowości, przedstawił sylwetki osób z nim związanych oraz wręczył drobne upominki. W tym dniu polscy i niemieccy uczniowie zobaczyli jeszcze kościół, zrobili pamiątkowe zdjęcie w pobliżu ratusza, a resztę dnia spędzili w gościnie u niemieckich rodzin.

Czwartek to całodniowy wyjazd do Norymbergii, zwiedzanie z przewodnikiem lochów więziennych (Lochmuseum) w Starym Ratuszu oraz Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände).

Piątek to czas wolny w mieście Bayreuth, a wieczorem - pożegnalna kolacja w szkole.